Existuje Boh? Alebo prečo je rozumné veriť v Boha

Autor: Matej Mihalík | 26.1.2014 o 15:37 | (upravené 1.7.2014 o 22:23) Karma článku: 11,10 | Prečítané:  3210x

Existuje Boh? Touto otázkou sa ľudia zaoberajú už stáročia. Ateisti vyčítajú veriacim, že veria vo výmysly a veriaci zas argumentujú, že vesmír nemohol vzniknúť len tak. V článku chcem ukázať, že viera v Boha je rozumný postoj.

Boh ako vysvetlenie

Takýto názov má kniha, ktorá ma inšpirovala napísať tento článok. Jej autorom je už emeritný profesor filozofie vedy na Univerzite v Oxforde Richard Swinburne. Autor ukazuje, že existencia Boha lepšie vysvetľuje vznik vesmíru ako ateizmus. Vychádza zo štyroch kritérií používaných na posúdenie toho, ktoré z predložených vysvetlení daného javu je pravdivé s najvyššou pravdepodobnosťou. Chcem však upozorniť, že kniha mi síce bola veľkou inšpiráciou, ale nebudem sa striktne držať každého jej záveru. Z hľadiska faktov sa však od knihy neodkláňam.

Kritérium prvé: ateizmus vs. teizmus ako teórie schopné vysvetliť existenciu sveta

Toto kritérium je založené na tom, že predložené teórie musia byť schopné (aspoň teoreticky) vysvetliť pozorovaný jav. V našom prípade sa musíme pýtať či ateizmus a teizmus môžu vysvetliť existenciu nášho sveta.

Ateizmus vysvetľuje existenciu sveta na čisto empirickej báze. Tvrdí, že vesmír proste existuje a vznikol bez zásahu akejkoľvek vyššej bytosti, teda len tak, náhodou. Keďže sa Boh viditeľne neprechádza medzi ľuďmi a ani nebol pozorovaný žiadnymi prístrojmi, tak sa ateizmus javí ako teória, ktorá je schopná vysvetliť prečo existuje svet.

Teizmus nepopiera žiadne empiricky pozorované javy, ale tvrdí, že tieto javy nemohli vzniknúť pôsobením náhody a už vôbec nie sami od seba. Vzhľadom na to, že usporiadané veci naozaj nevznikajú samé od seba bez toho, aby ich niekto vytvoril, aj teizmus môže vysvetliť existenciu vesmíru prostredníctvom Boha ako inteligentného tvorcu.

Kritérium druhé: jednoduchšie tvrdenie vyhráva (Occamova britva)

Kritérium jednoduchosti tvrdí, že ak pre nejaký jav existuje viacero vysvetlení, je lepšie uprednostniť to najmenej komplikované, teda to najjednoduchšie. Jednoduchšie (alebo menej komplikované) vysvetlenie je to, ktoré zodpovedá na najviac otázok spojených s daným javom a je obsahovo najmenšie. Naša otázka znie: je ateizmus jednoduchší (alebo menej komplikovaný) ako teizmus?

Ateizmus predpokladá, že všetko, čo existuje vzniklo z ničoho nič. Niektorí ateisti, ako napríklad fyzik Lawrence Krauss, tvrdia, že náš vesmír nevznikol z ničoho, ale že vznikol spontánne pomocou zákonov kvantovej mechaniky z akýchsi virtuálnych častíc, ktoré vznikajú a zanikajú v každým momentom. Veriaci nemajú potrebu spochybňovať tieto teórie, ale pýtajú sa ako môže z niečoho, čo je spontánne a chaotické, vzniknúť niečo, čo je tak racionálne usporiadané ako náš vesmír? Totiž tie virtuálne častice samovoľne vznikajú a zanikajú a zrazu sa v tomto chaose niečo stane a vznikne z toho zložitý a racionálne usporiadaný vesmír, ktorý je riadený svojimi zákonmi? Prečo má byť chaos príčinou usporiadanosti?

Odpoveď ateizmu na túto otázku je náhoda. Racionálne usporiadaný vesmír vznikol z tejto kopy spontánne vznikajúcich a zanikajúcich častíc náhodou a len tak. Proste to tak bolo. Z chaosu náhodou vznikla usporiadanosť. Táto odpoveď však nie je uspokojivá, lebo vôbec nezodpovedá otázku, iba ju ignoruje.

Teizmus tvrdí, že je na to potrebný inteligentný tvorca, ktorého nazýva Bohom. Oporu svojho tvrdenia nachádza v každodennej skúsenosti človeka. Z chaosu usporiadanosť nevzniká. Racionálne usporiadané veci nevznikajú náhodne z chaosu, ale na svoj vznik potrebujú inteligentného tvorcu. Ak sa totiž preženie tornádo cez kopu súčiastok od lietadla, tak predsa z toho nevznikne Boening. A ani po nekonečnom množstve tornád by z tej kopy súčiastok nevzniklo žiadne lietadlo. Na to je potrebná vedomá a racionálna činnosť človeka. Prečo by sme mali veriť, že vesmír vznikol náhodou, ak tomu nie je tak ani pri menej zložitých veciach? Na toto ateizmus neodpovedá a preto nie je jednoduchší od teizmu. Ten totiž postuluje vedomého inteligentného tvorcu schopného toto všetko stvoriť a riadiť (Boha). Inými slovami, je pravdepodobnejšie, že usporiadosť vzniká pôsobením inteligencie (Boha) ako to, že usporiadnosť vznikla z chaosu.

V súvislosti s Kraussovou teóriou by sme sa ešte mohli pýtať, že ak je jeho teória správna, tak odkiaľ sa vzali tie častice, zákony kvantovej mechaniky a ako presne z toho vznikol vesmír atď. Podľa mňa, ateizmus opäť nebude môcť povedať nič iné ako náhoda, ale to už je nad rámec môjho článku. Inými slovami, stále nám chýba posledné vysvetlenie.

Iste, niektorí čitatelia sa budú namietať, že človek (a vlastne život na Zemi) je predsa náhodný produkt evolúcie. Ak človek vznikol náhodou, tak prečo by teda nemohol aj vesmír vzniknúť náhodou? Treba si ale uvedomiť, že existujú dôvody si myslieť, že evolúcia nie je náhodný proces. Evolučná teória totiž v skratke hovorí, že človek vznikol na základe evolučného princípu založeného na tom, že silnejší prežije. Tento princíp však v sebe zahŕňa cieľ (silnejší prežije). A ak niečo má svoj cieľ, tak to už nie je náhodné, ale usporiadané. Evolúcia je teda proces, ktorý sa kvôli svojej usporiadanosti nedá vysvetliť náhodou. Je ťažké veriť, že usporiadaná vec typu evolúcia vznikla z chaosu, tak ako tomu veria ateisti.

Navyše aj evolúcia má svoje zákonitosti. Swinburne píše: „Zákony evolúcie sú nepochybne odvodené od zákonov chémie, ktorými sa riadi organická hmota živočíchov. Zákony chémie platia zas preto, lebo platia zákony fyziky." A odkiaľ sa vzali zákony fyziky? Ak má mať ateizmus pravdu, tak ako je možné, že sa veci správajú zákonite a nie chaoticky, keď vlastne mali vzniknúť z chaosu? Opäť sme pri otázke: prečo z chaosu vznikla usporiadanosť? Bola to náhoda? Proste to tak bolo? To je dosť komplikované vysvetlenie, lebo vôbec neodpovedá na otázku. Teizmus to vysvetľuje tým, že existuje inteligentný tvorca (Boh), ktorý evolúciu naprogramoval. Tak ako človek vytvoril počítačový program, ktorý sa správa podľa svojich zákonov, tak aj Boh stvoril vesmír, ktorý má svoje zákony a svoju evolúciu.

Kritérium tretie: vyhráva ten, kto má oporu v každodennej skúsenosti

Tomuto kritériu som sa vlastne venoval už v druhom bode. Teizmus má oporu v každodennej skúsenosti človeka, lebo racionálne usporiadané veci nevznikajú náhodne a len tak. Ani stavba, ani robot, ani počítačový program nevznikli náhodným procesom, ale pôsobením inteligentného tvorcu, ktorým je človek. Prečo by sme mali urobiť výnimku a dať ateizmu za pravdu tvrdením, že vesmír ako taký vznikol náhodne? Vesmír nemohol vzniknúť len tak náhodou, lebo racionálne usporiadané veci takto nevznikajú.

Kritérium štvrté: neexistuje iné tvrdenie, ktoré lepšie spĺňa prvé tri kritéria

Teizmus v prvých troch kritériách jasne prevyšuje ateizmus, lebo ich lepšie spĺňa. Aby sme teizmus mohli označiť pravdivým s najvyššou pravdepodobnosťou, tak nesmie existovať iná teória, ktorá by lepšie spĺňala prvé tri kritéria. Tento názor nechcem nikomu nasilu vnucovať, ale myslím si, že tretia teória ani nemôže existovať. Môžeme síce debatovať a skúmať mechanizmy vzniku vesmíru a jeho zákonov, ale v konečnom dôsledku sa to stalo buď náhodne a len tak bez Boha (ateizmus), alebo vedomým a racionálnym pôsobením inteligentného tvorcu (teizmus).

Určite niekomu príde na um myšlienka, že existuje nekonečné množstvo vesmírov a teda náš vesmír mohol vzniknúť náhodou. Potom ale vzniká protiotázka: potrebujeme nekonečne veľa vesmírov, ktoré nikto nevidel, aby sme vyvrátili jedného Boha? Ak by aj tieto vesmíry existovali, tak teizmus tým nie je oslabený, lebo už len jeden racionálne usporiadaný vesmír si žiada inteligentného tvorcu.

Poslednou námietkou je názor, že vznik (resp. príčina vzniku) vesmíru sa nedá vysvetliť. Toto vysvetlenie však nespĺňa hneď prvé kritérium, lebo nielenže nevysvetľuje vznik vesmíru, ale ani si na to nerobí nárok.

Ak existuje Boh, tak kto stvoril Boha?

Pri tomto protiargumente stačí použiť Occamovu britvu (kritérium jednoduchosti). Najmenej komplikované vysvetlenie vyhráva. Prečo by mal Boh stvoriť menšieho boha a ten zas ešte menšieho, aby tento najmenší boh stvoril náš vesmír? Nie je jednoduchšie, keď Boh stvorí vesmír priamo?

Ďaľšou odpoveďou na túto otázku môže byť čas. Čas totižto existuje v rámci nášho vesmíru, to ale neznamená, že musí byť aj mimo neho. Inými slovami, ak Boh nie je závislý na vesmíre, tak nie je ani na čase. A tam, kde nie je závislosť na čase, nie je ani závislosť na chronológii. Teda ak Boh nie je závislý na chronológii, tak nie je ani na kauzalite. To znamená, že Boha nemal kto stvoriť, lebo je nezávislý od kauzálnych súvilostí. Boh existuje sám o sebe bez potreby svojho tvorcu.

Boha možno rozumom poznávať ...

Ukázalo sa, že najlepší dôvod na vieru v existenciu Boha je usporiadanosť nášho vesmíru. Už stačí len zacitovať: „Veď to, čo je v ňom (Bohu) neviditeľné - jeho večnú moc a božstvo-, možno od stvorenia sveta rozumom poznávať zo stvorených vecí; takže nemajú výhovorky." (Rim 1, 20)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?