Bloger Ondrášik zavádza o kardinálovi Turksonovi

Autor: Matej Mihalík | 20.2.2014 o 17:00 | (upravené 1.7.2014 o 22:23) Karma článku: 17,11 | Prečítané:  9369x

Bloger Braňo Ondrášik uverejnil článok, v ktorom obviňuje kardinála Turksona, že sa zastal zákona, ktorý má zabíjať gayov. Ondrášik však vo svojom článku závadza. Tieto krivé obvinenia sú o to vážnejšie, že kardinál Turkson bude o pár dní na Slovensku prednášať o ľudských právach.

 

Ondrášikove zavádzanie

Pán Ondrášik v úvode článku obviňuje kardinála z toho, že sa zastal ugandského zákona, ktorý „v tom čase obsahoval paragraf o treste smrti pre gayov." Vychádza z článku na spravodajskom portáli National Catholic Register (NCR), v ktorom sa píše: „Kardinál Turkson povedal, že niektoré sankcie proti homosexuálom v Afrike sú „prehnané", ale argumentoval, že „ miera reakcie je pravdepodobne primeraná tradícii."

Autor článku zavádza tým, že, podľa svojej potreby, vykladá už aj tak značne okresaný výrok kardinála Turksona. Kardinál nikde v rámci citácie výslovne neuvádza, že zastáva trest smrti pre homosexuálov. To znamená, že výrok kardinála si pán Ondrášik proste dokreslil.

Ďalšie zavádzanie spočíva v tom, že Braňo Ondrášik ignoruje celé znenie citácie a vyberá si to, čo mu pasuje do príbehu. Kardinál Turkson nazval niektoré sankcie pre homosexuálov prehnanými, no autor to aj tak ignoruje a stále tvrdí, že kardinál tresty smrti zastáva.

Pán Ondrášik vyčíta Turksonovi, že schvaľuje niektoré sankcie pre homosexuálov, lebo ich nazval primeranými dannej tradícii. Lenže to neimplikuje, že kardinál súhlasí s týmito sankciami. Kardinál Turkson akurát tak konštatuje, že niektoré africké kultúry považujú homosexualitu za tak zlú, že ju trestajú. Kardinál teda nikde nevyslovil podporu práve tým tradíciám, ktoré trestajú homosexualitu smrťou alebo väzením.

Ondrášik sa vo svojom článku ešte dotýka kardinálovej vety „rovnako ako má zmysel volať po právach, je významné aj volanie po rešpektovaní kultúry...", keď píše, že kardinál chce, aby boli kultúry, ktoré trestajú homosexualitu smrťou, rešpektované. To však nie je pravda, lebo okrem toho, že pán Ondrášik túto vetu vytrhol z kontextu, kardinál Turkson nikde neuvádza, že chce rešpektovať práve tie kultúry, ktoré trestajú homosexualitu smrťou. Je to presne opačne. Kardinál totiž jasne nazval niektoré sankcie za homosexualitu prehnané. To dokonca cituje aj pán Ondrášik, len škoda, že to ignoruje.

Ondrášik ešte spravil chyby v preklade, ale tým sa venujem až pod čiarou.

Chýba pôvodné znenie Turksonovho vyjadrenia

Pán Ondrášik neuviedol pôvodné znenie vyjadrenia kardinála Turksona a to je pri tak silných obvineniach totálne fiasko. Celý Ondrášikov článok je postavený iba na citáciách citácií. Práve toto je živná pôda pre rôzne dezinterpretácie. Z toho vyplýva, že spôsob práce pána Ondrášika je nedôsledný.

Ako to v skutočnosti je?

Kardinál Turkson dementoval obvinenia, že zastáva zákony kriminalizujúce homosexualitu. Pán Ondrášik uvádza túto správu v doplnení článku viac ako deň po zverejnení pôvodnej verzie jeho článku, čo je dosť nefér. Avšak, ani toto Ondrášikovi nestačí a chce od kardinála skutky. Ten však skutky proti trestom smrti za homosexualitu už dávno urobil a to tým, že je kardinálom Katolíckej cirkvi, ktorá vo svojom katechizme takéto tresty odmieta.

Týždenník Južný Kríž, podporovaný Konferenciou katolíckych biskupov Južnej Afriky, vo svojom editoriáli odsudzuje zákony kriminalizujúce homosexualitu. Tento týždenník dokonca prirovnáva africké anti-gay zákony ku antiblasfemickým zákonom v Pakistane, ktorého obeťami sú najmä kresťania. Považujem teda zo strany pána Ondrášika za neférové, že nespomenul tento fakt. Ondrášik to vlastne spomenul, ale až v doplnení o 17:45, čo je zhruba 9 hodín po uverejnení článku. Toto však považujem za lacný prístup, lebo niekoľko tisíc ľudí si článok prečítalo bez tejto dôležitej informácie.

Genocída v Rwande

Autor v článku obviňuje Katolícku cirkev, že sa priamo podieľala na genocíde v Rwande. Ako dôkaz uvádza rozhodnutia belgických súdov a Medzinárodného trestného tribunálu pre Rwandu. Konkrétne spomína kňaza A. Seromba. Takže za zlyhanie jedného jedinca môže celá Cirkev? Nie je to kolektívna vina, ktorá sa u nás uplatňovala pred ´89? Ondrášik argumentuje článkom denníka The Guardian, že sa na genocíde podieľali kňazi, mníšky a dokonca aj biskupi. Lenže obviniť je ľahké, ťažšie je dokázať vinu. Keďže pán Ondrášik neuvádza mená, ani počet a už vôbec nie to, či boli obvinenia podľa súdov pravdivé, tak súvis Katolíckej cirkvi s genocídov v Rwande dostatočne nepreukázal.

Pán Ondrášik dáva do súvisu genocídu a Cirkev, no v skutočnosti za ňu (okrem šovinizmu) môže OSN a práve tú by mal pán Ondrášik kritizovať. OSN totiž veľmi dobre vedela, že sa schyľuje ku genocíde, ale napriek tomu nezasiahla. Viac sa o tomto konflikte môžete dozvedieť napr.z filmov Hotel Rwanda a Shake Hand With Devil. Pán Ondrášik si teda vybral nesprávneho vinníka.

Turkson na Slovensku

V závere blogu pán Ondrášik odkazuje čitateľom článku, že sa môžu zúčastniť stretnutia s kardinálom Turksonom a sami sa ho na vec opýtať. Ja by som však bol rád, keby sa pán Ondrášik sám zúčastnil stretnutia a opýtal sa kardinála ako to teda je. Lenže on miesto toho napísal článok plný nezmyslov. Škoda.

Ondrášikove doplnenia

Musím sa priznať, že sa mi nepáči takýto spôsob práce. Proste buď si pozriem všetky dostupné zdroje a napíšem kvalitný článok, alebo budem každú chvíľu článok dopĺňať, čoho dôsledkom je, že v priebehu hodín sa obsah článku podstatne mení. Článok za deň a pol už päťkrát zmenil svoj obsah. To je čo akože?

V doplnení o 18:10 pán Ondrášik uvádza článok sestry Jeannine Gramick, ktorá sa s kardinálom zhovárala. Tá tvrdí, že kardinál vyhlásil, že tlač ho nepochopila, no podľa nej dostatočne neodsúdil anti-gay zákony v Afrike. Znie to logicky, ale je to sofizmus, lebo ak niekto niečo okamžite nezneguje, neznamená to, že s tým súhlasí. Teraz má byť pápež František akože zodpovedný za korupciu na Slovensku, lebo ju dostatočne neodsúdil? Dalajláma žije v Indii. Zastáva teda tento človek rozhodnutie Najvyššieho súdu Indie, ktoré necháva v platnosti zákony kriminalizujúce homosexualitu? Podľa logiky sestry Gramick, áno.

Ďalšimi prípadnými doplneniami článku sa už necítim byť viazaný, lebo obsah článku sa nemôže meniť tak často ako Paris Hilton mení svoje topánky. Prepáčte mi ten sarkazmus, ale tie doplnenia pána Ondrášika už začínajú byť dlhšie ako pôvodný článok a každé z nich výrazne mení obsah.


pozn. 1: Preklad pána Ondrášika bol tiež fiaskom. Ondrášik totiž cituje NCR: „Rovnako ako má zmysel volať po právach, je významné aj volanie po rešpektovaní kultúry...," povedal (Turkson). „Takže keď hovoríme o stigmatizácii, je tiež potrebné povedať, čo je prečo je to stigmatizované".

V anglickom origináli sa však píše: „ ... in FAIRNESS, it's probably right to FIND OUT why it is being stigmatized." Ondrášik preložil výraz find out ako povedať. Lenže find out znamená zistiť. Ďalej si Ondrášik zamieňa in fairness (nestranne) za necessary (potrebné).

A to si ešte Ondrášik pomýlil why (prečo) what (čo). Na toto ho však v diskusii pod článkom upozornili a pán Ondrášik svoju chybu napravil (čo uznávam).

Kardinál teda v skutočnosti hovorí: „Takže keď hovoríme o stigmatizácii, z dôvodu nestrannosti, je asi správne zistiť, prečo to je stigmatizované." Ako vidíte, pán Ondrášik dal vete úplne iný význam. Kardinál Turkson volá po zistení dôvodu stigmatizácie homosexuálov a nikde nezastáva trest smrti, tak ako píše Ondrášik.

pozn. 2: Niečo podobné tomu, čo robí pán Ondrášik Turksonovi, sa stalo aj pápežovi Františkovi. Toho totiž obvinili z podpory diktatúry v Argentíne. Pápež sa v knižnom rozhovore so S. Rubinom bráni, že novinár skreslil archívne dokumenty. Aj novinár, aj pán Ondrášik si domysleli realitu podľa seba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?