Základ výmazu homosexuality zo zoznamu porúch Americkou Asociáciou Psychiatrov

Autor: Matej Mihalík | 1.7.2014 o 18:52 | (upravené 1.7.2014 o 22:13) Karma článku: 11,97 | Prečítané:  3384x

V roku 1973 Americká Asociácia Psychiatrov (APA) vyňala homosexualitu zo zoznamu porúch (DSM), čo sa následne stalo motorom aktivizmu za uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Čo bolo však základom výmazu homosexuality zo zoznamu?

Štúdia Evelyn Hookerovej

Podľa webovej stránky University of California - Davis bola základným kameňom vyňatia homosexuality z DSM štúdia Evelyn Hookerovej, ktorej záverom bolo, že homosexuálne osoby žijú v rovnakej psychickej rovnováhe ako heterosexuálne orientovaní ľudia. Štúdia má však vážne metodologické nedostatky.

Hookerová svojej štúdii skúmala 30 homosexuálnych mužov a ako kontrolnú vzorku mala 30 heterosexuálnych mužov, teda dokopy 60 ľudí. Vzhľadom na to, že homosexualita je fenomén, ktorý sa vzťahuje na celú planétu, je 60 ľudí pomerne nereprezentatívne vzorka.

Ďalším problémom štúdie bola diagnostika subjektov. Hookerová použila tzv. projektívne testy: TAT, Rorschach a MAPS. Ako vyzerajú tieto testy v praxi? Rorschachov test pozostáva z povestných machúľ, ktoré odborník ukazuje pacientovi, ktorý má následne povedať, čo mu daná machuľa pripomína. MAPS je test, v ktorom pacient musí dať vystrihnuté postavičky ľudí a zvierat na obrazy rôznych pozadí a vyrozprávať k tomu príbeh. TAT je taktiež diagnostická metóda skladajúca sa z obrazov, ku ktorým pacient musí povedať príbeh. Na základe výsledkov týchto testov potom odborník ohodnotí psychické zdravie pacienta. Tieto testy majú jednoznačne svoj význam, ale kvôli svojej subjektívnosti by mali byť kombinované s inými objektívnejšími testami ako napr. dotazníky. Inými slovami, Hookerová nebola dostatočne dôsledná v diagnostickom prístupe.  

Najvážnejším zlyhaním štúdie je selektívny výber vzorky. Skúmali sa totiž ľudia, ktorí v čase štúdie nepodstupovali žiadnu psychoterapiu ani inú psychologickú, či psychiatrickú liečbu. To vlastne znamená, že Hookerová neskúmala homosexuálov ako celok, ale vybrala si len tých jedincov, ktorí v danom čase nemali žiadne psychické problémy.  

Taktiež je potrebné polemizovať o predmete štúdie. Hookerová totiž skúmala psychickú rovnováhu homosexuálov. Nevzala do úvahy fakt, že ak je osoba psychicky vyrovnaná, ešte neznamená, že jej správanie je v norme. Ako analogický príklad môže slúžiť promiskuita. Je mnoho ľudí, ktorí sú (zatiaľ) v psychickej rovnováhe, ale ich časté striedanie sexuálnych partnerov sa nepovažuje za normu. Je teda paradoxné, že predmetom štúdie, ktorá odštartovala „normalizáciu“ homosexuality, vôbec nebola homosexualita.

Proces výmazu homosexuality

Proces výmazu homosexuality je sám o sebe kontroverziou. Bývalý prezident Americkej Asociácie Psychológov (APsA) kritizoval fakt, že APA bola vyňatá zo zoznamu porúch hlasovaním. Je otázne, či sa dá považovať takýto postup za vedecký. Veda je totiž postavená na skúmaní, experimentoch, formulovaní hypotéz a teórií, nie na demokratickom hlasovaní, ktoré sa používa v politike.

Na záver si môžeme položiť otázku, že či by sme verili v Higgsov bozón, ak by si fyzici v CERNe odhlasovali jeho existenciu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?