Rerendum o rodine: bloger a ľudia, ktorí klamú

Autor: Matej Mihalík | 30.10.2014 o 15:59 | (upravené 30.10.2014 o 16:05) Karma článku: 11,94 | Prečítané:  3109x

Už dlhšie registrujem nezmysly, ktoré sa píšu na adresu Aliancie za Rodinu v súvislosti s jej snahou o referendum. Článok Patrika Lučana však presahuje všetky medze, lebo sa v ňom nachádza nadmerné množstvo neprávd a zjednodušení. V tomto článku nereagujem len na pána Lučana, ale celkovo na nezmysly, ktoré sa šíria o Aliancii.

Aliancia, ktorá obmedzuje naše práva

Patrik Lučan v úvode svojho článku obviňuje Alianciu z obmedzovania práv a slobôd všetkých ľudí. Naznačuje, že referendum má rovnaký charakter, aký by malo referendum o zoštátnení cirkevného majetku alebo o vyhnaní Maďarov za Dunaj.

Tento názor má ale hneď dva nedostatky. Predpokladá, že homosexuálne páry majú ľudské právo na registrované partnerstvo (RP) a že neprijatie zákona o registrovanom partnerstve sa rovná vyhnaniu celej národnostnej menšiny mimo územie Slovenska.

V prvom prípade autor článku žiadnym spôsobom neodargumentoval, prečo je právo na RP ľudským právo, lebo neuviedol žiaden ľudskoprávny dokument, ktorý nás k tomu právne viaže. Totiž RP nespomína ani Všeobecná deklarácia ľudských práv OSN, ani Európsky Dohovor a ani Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach. Taktiež nepoznám žiadnu medzinárodnú zmluvu o ľudských právach, ktorá by podľa čl. 7 Ústavy SR označila právo na RP za ľudské právo. Z právneho hľadiska teda RP nie je ľudským právom, lebo nemá žiaden právny základ.

V druhom prípade porovnanie nesúhlasu s RP a vyhnaním Maďarov za Dunaj považujem za populistické zjednodušenie, lebo po právnej stránke vyhnanie národnostnej menšiny porušuje ľudské práva ukotvené v každom ľudskoprávnom dokumente, zatiaľ čo nie je dokument, ktorý by výslovne zakotvil RP ako ľudské právo. A už vôbec nie taký, ktorý by k tomu viazal Slovenskú republiku.

Aliancia proti rodine

Pán Lučan sa zaradil do radov ľudí, ktorí vyčítajú Aliancii, že nerieši bežné a spoločensky známe problémy rodiny akými sú nezamestnanosť, alkoholizmus, drogy alebo gamblérstvo. Toto považujem za demagógiu, lebo takýmto spôsobom sa dá bojovať aj proti ochranárom prírody, ktorým môžeme vyčítať, že miesto ochrany lesa by sa mali venovať bezdomovcom. Lučan sa skrátka snaží odviesť pozornosť ľudí od predmetu diskusie očierňovaním názorového oponenta.

Lučan navyše používaním tejto demagogickej taktiky klame. Alianciu za Rodinu totiž podporuje cez 100 organizácií, ktoré sa venujú rôznym problémom, ktorým čelí dnešná rodina. Od alkoholizmu, cez bývanie a nezamestnanosť až po výchovu detí a mládeže. Napríklad Centrum pomoci pre rodinu v Trnave o.i. poskytuje poradenstvo rodinám alebo DOMKA, občianske združenie vedené Saleziánmi Dona Bosca, ktorému sa podarilo vytvoriť celoslovenskú sieť centier voľného času pre deti a mládež. Takže pán Lučan a ostatní, kresťanské združenia tieto problémy riešia už dávno.

Navyše, ak alkoholizmus, gamblérstvo a iné negatívne sociálne javy škodia rodine, pýtam sa, že kde bol pán Lučan a ostatní liberálni intelektuáli, keď sa pri Bratislave malo postaviť megakasíno? Alebo vtedy tieto javy neohrozovali rodinu? Lebo pokiaľ si pamätám, bola to práve liberálna časť Slovenska, ktorá tu chcela mať kvôli zisku obrovské kasíno.

Tiež je dobrá otázka, že kde bola doteraz naša liberálna a tolerantná spoločnosť v boji proti alkoholizmu a podobne? To alkoholizmus a iné neduhy riešime v médiách a na verejnosti od vzniku Aliancie za Rodinu? Vyzerá, že dovtedy nám to nevadilo, lebo ani pán Sulík, ani pán Lučan, ani iní dnešní kritici Aliancie, vrátane slovenských médií, neriešia alarmujúci stav požívania alkoholických nápojov medzi mladými.

Homosexualita a jej normálnosť

Homosexualita bola kedysi vedená v zozname porúch ako parafília, čo je vlastne nové pomenovanie pre sexuálnu deviáciu. Definícia parafílie je intenzívne prežívanie sexuálnej náklonnosti k atypickým objektom, situáciám alebo jednotlivcom. Keďže bola homosexualita z tohto zoznamu vyňatá (čo Aliancia za Rodinu nepopiera), rád by som ako sympatizant Aliancie vedel, na základe akého konkrétneho dôvodu sa osoba rovnakého pohlavia prestala považovať za atypický objekt sexuálnej náklonnosti?

V prípade výmazu homosexuality zo zoznamu porúch treba mať taktiež na pamäti, že bola vyňatá za zvláštnych okolností. Udialo sa to hlasovaním a iniciátorom tohto celého procesu bola metodologicky slabá štúdia.

Ak chce teda liberálna spoločnosť presadiť v tejto otázke svoj postoj, mala by riadne komunikovať dôvody, pre ktoré máme považovať homosexualitu za normálny jav. Ak sa chceme posunúť v diskusii, je to nevyhnutné, lebo neustále odvolávanie sa ten výmaz neuvádza žiadne dôvody, iba konštatuje, že sa výmaz stal.

Blíži sa diktatúra?

Pán Lučan v závere svojho článku prirovnal predsedu Aliancie za Rodinu pána Chromíka k Mariánovi Kotlebovi a Vladimírovi Mečiarovi. Snahy Aliancie dal dokonca do súvislosti s vyvážaním Židov do plynových komôr.

Na tomto obvinení je zreteľne vidieť, kto koho nenávidí a kto sa koho snaží dostať na okraj. Pán Chromík má iný názor od pána Lučana a pán Lučan ho kvôli tomu prirovnáva k ľuďom, ktorých bezúhonnosť je pochybná. Navyše sa tu opäť jedná o klamstvo. Ja som nikdy nevidel pána Chromíka kopať do ľudí alebo organizovať pochod, ktorý by mlátil ľudí a rozbíjal výklady alebo na ktorom ľudia v kazajkách chodili po štvornožky po zemi, tak ako tomu bolo na San Francisco Gay Pride.

To isté sa deje v prípade Aliancie. Aliancia nemá liberálny názor a „tolerantná“ liberálna spoločnosť ich pomaly prirovnáva k nacistom. Toto ale nie je znakom diskusie na úrovni, ale snahou o politické čistky, lebo ak sa totiž toto choré presvedčenie podarí presadiť, nebude to Aliancia, ktorá bude vyvážať a zatvárať. Budú to presne ľudia ako pán Lučan, ktorí si to samozrejme všetko právne a ideologicky zdôvodnia.

Inými slovami, podľa toho ako vyzerá diskusia na druhej strane tábora, nám naozaj hrozí diktatúra, lebo začínajú sa tu objavovať ľudia, ktorí sú o svojom chápaní ľudských práv tak neomylne presvedčení, že každý, kto sa s nimi plne nestotožňuje, dostáva status fašistu, teda zločinca.

 

AKTUALIZÁCIA: pozrite si diskusie s predstaviteľmi Aliancie za Rodinu o referende:

Lipšic a Chromík vs. Berdisová a Dubovcová: http://video.tyzden.sk/redakcia/2014/10/29/referedndum-kto-vyhral-kto-prehral-1/

Téma Dňa na TA3: http://www.ta3.com/clanok/1049639/referendum-o-rodine.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?